Influenza Virüsunun Yaşam Süreleri - Nurvet Veterinerlik | Gaziantep Veteriner

Influenza Virüsunun Yaşam Süreleri

Influenza Virüsunun Yaşam Süreleri

Çevrede: Influenza virusları çevresel ortamda ve özellikle serin ve nemli koşullarda uzun zaman sürelerinde canliliklarını korurlar. Enfektivite dışkı materyalinde 4 °C'de 30-35 gün, 20 °C'de 7 gün sure ile muhafaza olmaktadır.

 Karkaslarda: AI virüsü karkaslarda ortam sıcaklıklarında yalnızca birkaç gün caniliğini koruyabilirken buzdolabı sıcaklıklarında 23 güne kadar canlı kalır.

 Et ürünlerinde: Merkez iç sıcaklığın 71°C ye ulaştığı bir isil işlem uygulamasında 1 saniye süre inaktivasyon için yeterlidir.

Duyarlı hayvanlar: Tavuk, hindi ve diğer yabani hayvanlar duyarlıdır. Su kuşları önemli bir enfeksiyon kaynağıdır. Direk temas, aeresol yolla ve yumurta ile bulaşma olabilir.

Belirtiler: Duyarlı tavuklarda 2-4 günlük inkubasyon süresini takiben hastalık belirtileri aniden ortaya çıkar. Hastalığın seyri genellikle kısadır ve hızla yayılır. Öksürük, tıksırma, gözde ve burunda akıntı (grimsi, kanlı) yaygın semptomlardır Yüksek virülent form kafada şişlik ve siyanoz oluşturur, ishal ve ani ölümlerde artış gözlenir. Akut dönemi atlatan hayvanlarda inkoordinasyon, dönme gibi sinirsel belirtiler görülür. Kitle halinde ölümler meydana gelir.

Lezyonlar: ibik ve deride konjesyon ve hemorajik lezyonlar gelişir. Solunum sistemi bölgesi yangilıdır. Beyaz peynirimsi tabakanın kalbi ve akciğeri sardığı görülebilir. Ayrica kalbin etrafindaki yağlarda Derinin kastan sıyrılması ile deri altı dokularda sarı bir sıvıya rastlanır.

TESHIS VE KORUNMA: Kesin tanı için kanda virüs ve antikor izolasyonu gerekir. Virgülden formun teşhisinde klinik belirtiler yaygın olarak kullanılır. Aşı uygulamaları kesin koruma sağlamamaktadır. Efekte hayvanlar imha edilir. Proventrikült ve proventrikülüste hemoroitler görülebilir.

Gaziantep Veteriner
whatsapp
RENGINI SEÇ