İç Parazitler Hastalığı - Nurvet Veterinerlik | Gaziantep Veteriner

İç Parazitler Hastalığı

İç Parazitler Hastalığı

Kanatlıların parazitler invazyonları, kanatlı üretim sistemlerindeki gelişme kisalmasina bağlı olarak eski ekonomik önemlerini kaybetmişlerdir. Fakat damızlık ve ticari yumurtacı sürülerde hala göz ardı edilmemesi gereken sorunlardan biridir.

Bulaşma: Yuvarlak solucanlar (nematodlar), yumurtalarının oral yolla alinması sonucu bulaşırlar. Tenyalar gelişmelerini tamamlayabilmek için böcek ve sinek gibi ara konakçılara ihtiyac duyarlar ve bu ara konakçının tavuklar tarafından yenmesi ile hayvanlar infeste olurlar. Tüm kanatlilarda paraziter enfestasyonlar görülebilir.

Belirtiler ve Lezyonlar:

Askaridiazis: Etken Askaridia galli'dir. 5-10cm boyunda yuvarlak büyük kurtlardır. Enteritis ve dehidrasyon yaygin olarak görülür, bağırsaklarda ki görüntüsü spagettiye benzer. Hayvanlar savruktur

Kapillariazis: Etken Capillaria annulata'dır. Aşırı kilo kaybi ve ishal görülür.

Cestodlar (Tenyalar): Segmentli bir halde bağırsağın üst ve orta kisminda bulunurlar. Yassi, şerit şeklindedirler. Baş kısımları ile barsağa tutunurlar. Kopan bölümlerinin dişkı ile atılmaları esnasında dikkati çekerler.

Teşhis: Parazitlerin ve yumurtalarının çiplak gözle veya mikroskopta görülmesiyle olur.

Tedavi ve Korunma: Ara konakçılarla mücadele önemlidir. Temiz kümeslerin kontamine olmamasi için bütün hareketli ekipmanların iyi sanitize edildiğinden emin olmak gerekir. Antiparaziter ilaçların (Levamizol) tedavi edici ve koruyucu amaçlı olarak kullanımı yaygındır.

Gaziantep Veteriner
whatsapp
RENGINI SEÇ