Aspergilozis - Nurvet Veterinerlik | Gaziantep Veteriner

Aspergilozis

Aspergilozis

Tanım:  Aspergilozis, tavuk ve hindilerin güç solunum, akciğerde nodüller, değişken ölüm ve büyüme geriliği ile karakterize, septik veya toksik durum gösterebilen fungal bir hastalığıdır. Sebepler: Aspergilozis, Aspergillus spp.mantar sporlarinin yumurtaya penetre olması veya yetiştirme döneminde solunum yolu ile alınması ile oluşur. Bütün kanatlılar hastalığa duyarlıdır.

Belirtiler: Aspergilozis genelde 3 haftalıktan küçük civcivlerde ortaya çıkar. Güç solunum oluşturur ve civcivler tipik güç solunum hareketi sergilerler. Aspergilozis daha yaşlı hindilerde de görülür ve solunumda zorluk vardır.

Tanı: Klinik belirtiler ve klasik nodüller tanı için önemlidir. Fakat mantarların izole edilmesi tanıyı kesinleştirir. Bronşlar ve hava keseleri enfeksiyon Korunma ve

Tedavi: Temiz, çatlak olamayan yumurtaları kullanmak, temiz ve taze altlik kullanmak, hayvanların yetiştirme ve verim dönemi boyunca kurallarına dikkat etmek hastalığın kontrolünde önemlidir. Hayvanlara bol taze su ve antiendotoksik olarak E vitamini , destekleyici olarak organik asitler, vitamin ve aminoasitler verilir. 

Gaziantep Veteriner
whatsapp
RENGINI SEÇ