Ascites (Karın boşluğunda sıvı toplanması) - Nurvet Veterinerlik | Gaziantep Veteriner

Ascites (Karın boşluğunda sıvı toplanması)

Ascites (Karın boşluğunda sıvı toplanması)

Tanım: Tavukların, solunum problemleri başta olmak üzere, kötü havalandırma veya genetik yatkınlık gibi birçok faktöre bağlı olan kompleks bir hastalığıdır. Karın boşluğunda sıvı birikmesiyle karakterizedir

Hastalık oluşturan nedenler: Ascites, akciğerlerin kapasitesinin üzerinde çalışması, enfeksiyon, ortamda aşırı toz ve amonyak varlığı gibi nedenlerle meydana gelir.

Seyir: Akciğer damarlarına kan akışı zayıflar. Buna mukabil kalp tazyik gücünü korumak zorundadır ve karaciğerde kan basıncı yükselerek karın boşluğuna exudat akmaya başlar. Tüm kanatlılar hastalığa karşı duyarlıdır, bununla beraber hızlı  gelişen ağır piliçler daha fazla duyarlıdır.

Belirtiler: Ölümler artmıştır. Tavuklar sıvı  toplanmasıyla beraber zor nefes alır ve hareket ederler. Karın boşluğu şişmiştir. Genç tavuklarda incelmiş derinin altında sarı sıvı  kolayca görülebilir. Otopside akciğerler kanlıdır, hidroperikardiyum vardır, kalpte hipertrofi oluşmuş vardır. Genç broiler ascites le (abdomen sıvıyı  ve karaciğer büyümüştür. Karın boşluğunda bol sıvı

 Korunma: Kümeslerde düzgün bir havalandırma tertibatı olmalıdır. Amonyak ve toz kümesten uzak tutulmalıdır. Kümes ısısı  normal olmalıdır. Düzgün aşı programı stresi azaltır. Solunum sistemi hastalıkları da geciktirilmeden ilaçla tedavi edilmelidir.  Gaziantep veterinerlik konusunda kliniğimize başvuru yapa bilirsiniz. 

Gaziantep Veteriner
whatsapp
RENGINI SEÇ